A: Sopečná 160,
360 18 Karlovy Vary
T: +420 774 273 334
E: obchod@simplyinvest.cz
Těšíte se na svůj první rodinný dům? Nadšení je potřeba, může to být vždy začátek nějaké nové a krásné životní etapy. Ale s každou novou etapou se člověk učí i novým věcem a ne jinak je tomu i při tak závažném rozhodnutí o stavbě rodinného domu.
Na prvním místě vždy každý začíná pozemkem. Můžete stavět dům, můžete mít vybranou firmu, podepsanou smlouvu, prostě všechno můžete mít předem zajištěné, ale věřte mi, že vždy se musí začít výběrem vhodného pozemku.
Říkáte si, že je to lehké a snadné, pozemků je v nabídce realitních kanceláří a developerů spousta, to nebude problém?
Problém to určitě nebude, jen si níže pozorně přečtěte těch pár věcí, které byste při výběru a koupi pozemku rozhodně neměli opomenout.
Velmi často se setkáváme s tím, že vám prodávající nebo prodejce tvrdí, že se jedná o stavební pozemek. Málokdy to ale bývá pravda. Je opravdu pouze mizivé procento pozemků, které jsou již vedeny katastrálním úřadem jako stavební parcely.
Na to si dejte pozor, protože převážná většina pozemků je vedena například jako orná půda, i když je územním rozhodnutím obce určena k výstavbě rodinného domu. Na takovém pozemku vždy ještě musíte splnit několik administrativních úkonů k tomu, abyste mohli začít stavět, a to nemusí být vůbec levné, ani jednoduché.
Známe i případy, že i přesto, že je pozemek územním rozhodnutím obce určen k výstavbě rodinného domu, stavební úřad nevystaví stavební povolení, protože k pozemku například nevede příjezdová komunikace, nebo není komunikace zkolaudována, nebo nejsou zkolaudované sítě ve vlastnictví jiného subjektu, může to být spousta věcí.
Proto je ještě před uzavřením kupní smlouvy na koupi pozemku důležité zjistit, zda a za jakých okolností povolí místně příslušný stavební úřad stavbu rodinného domu.
I přesto, že splníte všechny potřeby a nařízení obce a stavebního úřadu, je potřeba se ujistit, že můžete postavit na pozemku stavbu dle vašich představ. Každá obec schvaluje vlastní územní plán, jehož součástí je tzv. regulativ, tedy podmínky pro výstavbu čehokoliv.
Pokud máte v plánu stavět patrový dům a regulativ obce umožňuje pouze přízemní bungalov, pravděpodobně do změny územního plánu, potažmo regulativu, neuspějete a na takovouto změnu se většinou dlouho čeká a dočkat se také nemusíte.
Většina obcí reguluje i maximální možnou zastavěnost pozemku, nebo například sklon střechy, tak si dejte pozor i v těchto ohledech. Navíc i v případě, že si řeknete, „tak já si o tu změnu územního plánu zažádám sám“, nemusíte uspět. Na změnu územního plánu není právní nárok a zastupitelstvo obce ji může kdykoliv zamítnout.
Setkali jsme se s několika klienty, kteří přišli s již koupeným pozemkem a následně se zjistilo, že se stavět nedá.
Naštěstí se k našim rukám většina klientů dostává v momentě, kdy mají těsně před koupí pozemku a naši inženýři v rámci našich služeb pozemek pečlivě prověří, aby se nestalo, že se stavět nebude a klient bude jezdit na svůj pozemek pouze sekat trávu. To je potom opravdu zbytečně moc drahý kus půdy.
Prověření pozemku mnohdy není jen o tom, zavolat nebo se zastavit na stavebním úřadě. Pozemek by se měl prověřit i z hlediska všech sítí, jeho orientace a posoudit, zda se vámi plánovaný dům na pozemek dá vůbec logicky a správně umístit.
Řešte, stejně jako i my pro každého klienta, i možnost instalace čističek nebo odpadních jímek, septiků nebo kanalizace, možnost a cenu zavedení plynu, elektřiny apod., protože ač vás na to nikdo dopředu nepřipraví, všechny tyto úkony pro vás dodavatelé energií neudělají zdarma, ač se většina stavebních firem tváří, že to je v ceně. Není.
Zdá se vám to zatím podnětné a důležité? Doufám, že ano, nicméně to nejdůležitější ze všeho ještě přijde…
Reklamační protokol
Vzorová smlouva o dílo
Konstrukční systém dřevostavby
Ceníky
Hrubá stavba
Domy v programu "K dokončení"
Domy v programu "Na klíč"
Program "Hrubá stavba"
Vrchní stavba
Program "K Dokončení"
Základová deska a přípojky IS
Vrchní stavba
Program "Na klíč"
Základová deska a přípojky IS
Vrchní stavba