A: Sopečná 160,
360 18 Karlovy Vary
T: +420 774 273 334
E: obchod@simplyinvest.cz
Mezi první rozhodnutí, která je třeba před stavbou rodinného domu učinit, je výběr typu domu. Nadchnuly vás přízemní bungalovy, kde nebudete muset překonávat žádné výškové rozdíly? Nebo chcete využít každého místa ze svého pozemku a přitom ušetřit na vytápění? Pak budete asi uvažovat raději o patrovém domku.
Existuje celá další škála kritérií, podle kterých se budoucí majitelé domů rozhodují.
Hned v úvodu je však třeba předeslat, že neexistuje univerzální volba, která by byla vhodná pro všechny. Faktory, které pomohou rozhodnout v životě se musíme rozhodovat a hledat tu nejoptimálnější volbu každý den. Občas však stojíme před zásadní otázkou, které je třeba věnovat dostatek času a důsledného zvážení. Jedním z těchto důležitých rozhodnutí bývá vhodný výběr domu. Dá se předpokládat, že se jedná o volbu na celý život. Málokdo by asi chodil každý den radostně domů, pokud by dům zásadně neodpovídal jeho představám a požadavkům. Porovnáme si tedy patrový dům a bungalov z finančního, provozního a architektonického hlediska. Bohužel na tuto otázku není možné odpovědět pouze ano nebo ne. Stavba bungalovu je ze stavebního hlediska jednodušší, neznamená to ale, že musí být nutně i levnější.
Bungalov se prodraží při stavbě základů a střechy, neboť jejich plochy bývají téměř dvojnásobně velké oproti patrovému domu. K vyrovnání dochází po odečtení nákladů za jednodušší konstrukční řešení pro obvodové konstrukce a strop. Fakt, že bungalov nepotřebuje schodiště, je další velkou finanční úsporou.
Odpověď na otázku, zda je vytápění patrového domu úspornější, zní ano. Vzhledem k tomu, že bungalov disponuje větší plochou obalu stavby, vykazuje rovněž vyšší tepelné ztráty.
Pro minimalizaci tepelných ztrát se doporučuje objekt ve tvaru krychle, čemuž má patrový dům blíž.
Bungalov zabírá v porovnání s patrovým domem velkou plochu. Proto jej jistě nebudeme stavět na již tak malých stavebních pozemcích. Ušetřené místo věnujeme raději větší terase nebo zahrádce. Někdy za nás rozhodne stavební úřad.
Regulační plán pro danou lokalitu již může stanovovat, jak vysoké domy tu vyrostou.
Bungalovy, které jsou definovány jako nepodsklepené lehké stavby s nízkou valbovou (nebo sedlovou) střechou bez využitelného podkroví (využít je možné pouze jako skladovací prostory), snadno zapadnou do daného prostředí, aniž by nějak zvlášť rušily. V porovnání s moderními typovými domky jsou bungalovy často architektonicky přijatelnější variantou.
Jednopatrová budova dobře splyne a nenarušuje okolní ráz.
Rozhodneme-li se v budoucnu pro zvětšení domu, přístavba bude mnohem výhodnější nežli nástavba.
Pokud bychom měli zjednodušeně určit, pro koho je vhodnější bungalov a pro koho patrový dům, odpověď by byla následující. Bungalov je ideální pro bezdětné páry, případně pro páry s jedním dítětem. Bungalov se může jevit jako ideální pro rodiny, které jsou zvyklé žít pospolu a nevyžadují tolik vlastního prostoru a soukromí. Nespornou výhodu bungalovů představuje i absence schodů, což ocení především senioři. Bungalov je také mnohem jednodušší zřídit jako bezbariérový dům.
Pokud je rodina početnější, v patrovém domě dochází snadněji k takovému uspořádání, aby bylo akceptováno soukromí jednotlivých obyvatel domu. V bungalovu jsou možnosti dispozičního dělení domu na rodinnou (denní) a klidovou (noční) zónu obtížnější nežli v patrovém domě, ale také možné. Řešením může být umístění ložnice rodičů na opačnou stranu od dětských pokojíčků.
Reklamační protokol
Vzorová smlouva o dílo
Konstrukční systém dřevostavby
Ceníky
Hrubá stavba
Domy v programu "K dokončení"
Domy v programu "Na klíč"
Program "Hrubá stavba"
Vrchní stavba
Program "K Dokončení"
Základová deska a přípojky IS
Vrchní stavba
Program "Na klíč"
Základová deska a přípojky IS
Vrchní stavba